Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

36 godzin w Salzburgu

Dzięki średniowiecznej cytadeli, barokowym pałacom i pięknym alpejskim widokom Salzburg nigdy nie miał problemów z przyciągnięciem gości. To austriackie miasto jest pełne turystów, w większości poszukujących dźwięków muzyki - czy to Mozarta, czy też von Trappów (postaci z kultowego już musicalu "The Sound of Music" - przyp. tłum.).

Zimą Salzburg jest najbardziej gościnny. Na placu Mozarta możesz jeździć na łyżwach.
Zimą Salzburg jest najbardziej gościnny. Na placu Mozarta możesz jeździć na łyżwach. /New York Times Syndicate

Jednak to, co najciekawsze jest najmniej historyczne: galerie sztuki współczesnej, kawiarnie z kawą fair trade i futurystyczny kompleks Hangar 7. W zimie, kiedy place zmieniają się w gwarne targi, a w tawernach przy stolikach oświetlanych świeczkami narciarze mogą zaspokoić głód niemiecką kuchnią, miasto zdaje się wyjątkowo gościnne. Salzburg nie zamarzł w przeszłość, a jego urok jest ponadczasowy.

Piątek

16.00 Barokowy wstęp

Trudno o lepszy wstęp do zwiedzania Salzburga niż barokowy pałac i ogrody Mirabell - miejsce, w którym w dzieciństwie występował Mozart, gdzie kręcono wiele scen do "Dźwięków muzyki" i gdzie odbywa się jeden ze świątecznych targów. Zbudowany w 1606 roku, Mirabell jest przykładem renesansowej nadgorliwości - ogromna fontanna Papagena, oranżeria, w której wiszą dzieła Rubensa i Berniniego oraz balustrady, zdobione XVII-wiecznymi rzeźbami rzymskich bogów. Jeśli wolisz bardziej współczesną sztukę, galeria Thaddaeus Ropac (Mirabellplatz 2; 43-662-881-393; ropac.net) znajduje się w Villa Kast, której okna wychodzą na ogród. Znajdziesz tu dzieła europejskich i amerykańskich gwiazd sztuki współczesnej, m.in. Jules de Balincourt i Roberta Longo.

18.00 Rustykalny posiłek

Trzymaj się z dala od pułapek na turystów w Altstadt (Starym Mieście) i udaj się do Steingasse, brukowanej alejki na brzegu Salzach. Tawerna Andreas Hofer Weinstube (Steingasse 65; 43-662-872-769; dieweinstube.at) serwuje niewyszukaną kuchnię regionalną, na przykład Knodelgeheimnis (knedle chlebowe z kiszoną kapustą i smażonym jajkiem) - 8,90 euro. W porze kolacji knajpka wypełnia się studentami, którzy chętnie tu przesiadują przy świetle świec.

20.00 Klasycy

Muzyka klasyczna zdominowała muzyczny krajobraz w tym mieście. Międzynarodowa Fundacja Mozarteum (Schwarzstrasse 26; 43-662-889-400; mozarteum.at) prowadzi światowej klasy orkiestrowy i operowy program, i wydaje się, że macza palce w prawie wszystkich wydarzeniach w mieście, poświęconym ukochanemu synowi Salzburga. Powiązany z urodzinami kompozytora, Tydzień Mozarta (27 stycznia - 5 lutego) organizowany przez fundację, przyciąga najlepsze orkiestry, opery i dyrygentów: w tym roku wystąpią wiedeńscy filharmonicy, pianista Mitsuko Uchida oraz nowy projekt autorstwa niemieckiej choreografki Sashy Waltz i francuskiego dyrygenta, Marka Andre.

Landestheater, po prawej, wystawia niemiecką wersję musicalu Dźwięki Muzyki.
New York Times Syndicate

21.00 Drinki na dachu

Miasto nocą zobacz z Steinterrace (Giselakai 3-5; 43-662-874-34-60; hotelstein.at) na wpół zakrytym drewnianym tarasie na dachu hotelu Stein, na prawym brzegu Salzach. Turyści i młodzi przedsiębiorcy rozmawiają pod ogrzewającymi lampami, popijąc takie drinki jak "Ciasteczko w szklance" - mieszankę Glenmorangie Nectar d'Or, Mozart Black, syropu miasteczkowego, espresso, świeżego rozmarynu i wanilii (13 euro).

Sobota

10.00 Austriacka specjalność

Więcej na ten temat

  • Od zręcznych forteli obrońców twierdzy po miłosne afery arcybiskupów - barwna historia położonego u podnóża Alp Salzburga sprawia, że zwiedzanie tego miejsca staje się prawdziwą przygodą. więcej »

Jeśli potrzebujesz swojej dawki kofeiny, idź do Altstadt, pełnej kawiarni w eleganckim, austriackim stylu. Funkcjonująca od 1705 roku, Cafe Tomaselli (Alter Markt 9; 43-662-844-48-80; tomaselli.at) jest przedstawicielem "starej szkoły" - kelnerzy w muszkach przemykają po dwupoziomowym salonie urządzonym meblami w stylu Biedermeier, trzymając tace z kawą z bitą śmietaną i brandy w porcelanowych filiżankach (4-7 euro).


Lepsze ceny są nieco dalej w 220 Grad (Chiemseegasse 5; 43-662-827-881; 220grad.com), supernowoczesnej kafejce z kawą fair trade, którą otwarto w 2008 roku. Firmowe mieszanki ziaren z Ameryki Południowej i Środkowej są palone na miejscu (cappuccino lub Corrado - 3, 30 euro).

12.00 Rodząca się sztuka

Wbrew reputacji dalekiej od kosmopolitycznej (pisarz Thomas Bernhard nazwał to miasto niegdyś "kretyńską, prowincjonalną dziurą"), Salzburg ma długą historię wspierania artystów. Kiedy w 1844 roku zapoczątkowano Salzburger Kunstverein (Hellbrunner Strasse 3; 43-662-842-29-40; ) była to pierwsza austriacka organizacja, zajmująca się handlem i wystawianiem sztuki współczesnej. Dzisiaj znajduje się tu przestrzeń wystawiennicza i 21 atelier dla artystów. Po drugiej stronie rzeki znajduje się Periscope (Sterneckstrasse 10; 43-676-704-25-66; pericscope.at) galeria prowadzona przez artystów, otwarta w 2006 roku w Neustadt.

Musem der Moderne - szklana, prostokątna konstrukcja na szczycie góry.
New York Times Syndicate

15.00 Średniowieczne wzniesienie

Wsiądź do XIX-wiecznej kolejki linowej i wjedź prawie 100 metrów na górę Festungsberg do fortecy Hohensalzburg (Monchsberg 34; 43-662-842-430-11; festung-salzburg.at), jednego z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Europie. Choć wiele mebli zostało skradzionych przez Napoleona, wnętrza zachowały się w świetnym stanie. Ozdobne apartamenty królewskie w pałacowym muzeum oraz widok miasta i Alp z dziedzińca to główne atrakcje tego miejsca.

17.00 Współczesna góra

Z fortecy przejdź do Museum der Moderne (Monchsberg 32; 43-662-842-220-401; museumdermoderne.at), prostokątna budowla ze szkła i białego marmuru, która "wystaje" z XIX-wiecznej wieży na szczycie góry Monchsberg. Lśniące schody prowadzą na cztery poziomy sal, w których wystawiane są eksponaty XX i XXI-wiecznych artystów (wstęp 8 euro). Obejrzyj zachód słońca przez otwarty dach w instalacji amerykańskiego twórcy Jamesa Turrela "Sky Space" z 2005 roku. A potem usiądź pod instalacją świetlną z 390 rogów jelenia w jadalni restauracji M32, zaprojektowanej przez Matteo Thuna, gdzie możesz spróbować kuchni austriackiej z wpływami śródziemnomorskimi autorstwa Seppa Schellhorna.

20.00 Das dźwięki muzyki

Chociaż "Dźwięki muzyki" są magnesem przyciągającym wielu turystów, musical Rodgersa i Hammersteina o muzykalnej rodzinie w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej nigdy nie był wystawiany w Salzburgu - aż do zeszłego października, kiedy miał premierę w Salzburg Landestheater (Schwarzstrasse 22; 43-662-871-512-222; salzburger-landestheater.at). Miasto długo się wzbraniało przed szałem na von Trappów, ale teraz trudno zdobyć bilety. Warto się postarać, bo widok setki klaszczących Austriaków w strojach ludowych do niemieckiej wersji "My Favorite Things" jest bezcenny.

23.00 Beligijskie trunki

Wieczorami, społeczność studencka Salzburga spotyka się w barach u podnóża góry Kapuzinerberg w Neustadt. W otwartym dwa lata temu Alchimiste Belge (Bergstrasse 10; 43-660-681-57-25; alchimiste-belge.at), belgijskim barze piwnym popularnym wśród palących muzyków z konserwatorium Mozarteum, podają ponad 50 gatunków złocistego trunku, m.in. Kriek i Westmalle Tripel (3-4,60 euro).

Drewniany taras na dachu hotelu Stein skąd możesz podziwiać widoki, sącząc drinki.
New York Times Syndicate

Niedziela

10.00 Cesarskie śniadanie

Cafe Bazar (Schwarzstrasse 3; 43-662-874-278; hotel-brandstaetter.com) na prawym brzegu Salzach, to stuletnia kawiarnia w wiedeńskim stylu z kryształowymi żyrandolami, drewnianymi panelami i marmurowymi blatami. Widok na rzekę i stare miasto jest równie cudowny jak jedzenie: perfekcyjnie ugotowane jajka w koszulkach, cieniutkie plastry szynki, świeżo wypiekane pieczywo i fenomenalna kawa. Nic dziwnego, że w księdze gości, prowadzonej od 1927 roku, znajdziesz m.in. wpisy Thomasa Manna, Marleny Dietrich i Arthura Millera (śniadanie - ok. 10 euro).

13.00

Hangar 7 w całości ze szkła (Salzburg Airport, Wilhelm-Spazier-Strasse 7A, 43-662-21-97; hangar-7.com), jest własnością potentata Red Bulla - Dietricha Mteschitza i został wybudowany, by zaprezentować jest samolot ("Latające byki"). Szklane ścieżki prowadzą między samolotami, motocyklami i autami z logo Red Bulla, a bar ze szklaną podłogą jest zawieszony nad wystawą sztuki współczesnej i sceną, na której odbywają się koncerty. Jest tu również ekskluzywna restauracja prowadzona przez modnego szefa kuchni, Rolanda Trettla oraz bistro z "mądrym jedzeniem", gdzie menu jest podzielone na trzy kategorie: mózg, piękno i nastrój. Przesada? Jasne, ale Mozart też przesadzał.

Tekst: Charly Wilder

Zdjęcia: Josef Polleross

Tłum: MT

Polecamy:

Narciarskie ABC

Gdzie leży śnieg? Sprawdź kamery na stokach!

Wiadomości narciarskie - co słychać w Polsce i Europie?

źródło informacji: New York Times Syndicate

Więcej o:
Salzburg,
Austria,
turystyka,
urlop,
36 godzin w...

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Twój komentarz może być pierwszy

Piszesz jako Gość

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.