Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Klimaty Podhala: Chochołów

Klimaty Podhala: Chochołów - Chochołów to wspaniała i klimatyczna miejscowość podhalańska leżąca między Czarnym Dunajcem i Witowem. Zmierzając na narty do Zakopanego warto zaplanować trasę przez tą uroczą miejscowość, a to z dwóch powodów - ta droga jest spokojniejsza i można uniknąć korków na zakopiance, a drugi powód to możliwość poznania pięknego miasteczka z żywą tradycją góralską i ciekawym folklorem.
  Chochołów, choć maleńki, kryje kilka ciekawych zbytków, m.in. kościół św. Jacka, który jest piękną neogotycką budowlą z II połowy XIX wieku. Świątynia stojąca w centrum wioski powstała w miejscu wcześniejszego kościółka drewnianego. Przed kościołem znajduje się kamienny obelisk upamiętniający Powstanie Chochołowskie. 
Dokładnie naprzeciw kościoła stoi Muzeum Powstania Chochołowskiego w pięknej góralskiej chacie. To właśnie drewniane tradycyjne domy stanowią o atrakcyjności Chochołowa. Stoją one przy głównej drodze, zwykle szczytami skierowanymi ku niej. Zastanawiać może, dlaczego od lat zawsze są jasne i czyste. Jest bowiem tutaj taka tradycja, że na Wielkanoc czyści się całe domy.

Kościół Św. Jacka w Chochołowie./Atrakcje turystyczne w Polsce - Polskie Szlaki Atrakcje turystyczne w Polsce - Polskie Szlaki

Chochołów to wspaniała i klimatyczna miejscowość podhalańska leżąca między Czarnym Dunajcem i Witowem. Zmierzając na narty do Zakopanego warto zaplanować trasę przez tą uroczą miejscowość, a to z dwóch powodów - ta droga jest spokojniejsza i można uniknąć korków na zakopiance, a drugi powód to możliwość poznania pięknego miasteczka z żywą tradycją góralską i ciekawym folklorem.

Chochołów, choć maleńki, kryje kilka ciekawych zbytków, m.in. kościół św. Jacka, który jest piękną neogotycką budowlą z II połowy XIX wieku. Świątynia stojąca w centrum wioski powstała w miejscu wcześniejszego kościółka drewnianego. Przed kościołem znajduje się kamienny obelisk upamiętniający Powstanie Chochołowskie. Dokładnie naprzeciw kościoła stoi Muzeum Powstania Chochołowskiego w pięknej góralskiej chacie. To właśnie drewniane tradycyjne domy stanowią o atrakcyjności Chochołowa. Stoją one przy głównej drodze, zwykle szczytami skierowanymi ku niej. Zastanawiać może, dlaczego od lat zawsze są jasne i czyste. Jest bowiem tutaj taka tradycja, że na Wielkanoc czyści się całe domy.

Oceń zdjęcie

  • Kiepski
  • Poniżej średniej
  • Średni
  • Powyżej średniej
  • Bardzo dobry

kliknij aby ocenić

Wasze komentarze (4)

Dodaj komentarz

~Rysiek -

byłem na nartach tego roku w Wiśle , ( bywałem za granicą w Alpach, oklepane ! ) Chodź zima tego roku kiepska super się bawiłem , korzystałem z usługi pana bronka , to taksówkarz , jako jedyny mnie nie oszukał na cenie taxi

Załączniki:

~Niepelnosprawny -

Ten przepiekny kosciol zachwyca od pierwszego wejrzenenia.Nadziwiic sie nie moge jak moglem tam do tej pory nie trafic.Przepiekny,Gorale to potrafia budowac koscioly,zreszta jak wszyscy Polacy,od nasi przodkowie zetkneli sie z Kryni Krysti jak nazywali poczatkowo chrzescijan mieszkancy staro slowianskiej puszczy.

~aceton -

Jak tam trafić skoro jest nie odkryty ?