Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Londyn zarobi... Ale nie na Polakach!

Obliczono, że na czas Euro 2012 do Polski przyjechało 3 miliony kibiców z 110 państw świata. Trwają wyliczenia ile poszczególne firmy i instytucje zarobiły na Euro, tymczasem Europa przeżywa już kolejne wielkie wydarzenie sportowe - Olimpiadę w Londynie. Czy Polacy są zainteresowani tym wydarzeniem? Czy wyjeżdżają do Londynu, by w nim uczestniczyć?

Wielka Brytania przeliczyła sie w prognozach turystycznych...
Wielka Brytania przeliczyła sie w prognozach turystycznych... /123RF/PICSEL

Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl zbadało ilość podróży do Londynu w terminie, w którym mają miejsca Igrzyska - ich liczba wzrosła zaledwie o 7 proc. w stosunku do normalnego okresu.

- Jesteśmy zaskoczeni tym, że zainteresowanie wyjazdami na Olimpiadę w Londynie jest tak niewielkie. Możemy przypuszczać, że część osób, które poleciało do Anglii na całe wakacje, również będzie chciało wykorzystać możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu. Przypomnę tylko, że w tym roku liczba wyjazdów na całe wakacje na Wyspy utrzymała na się na tym samym poziomie, co przed rokiem - wybrało się tam 36 proc. naszych klientów - wyjaśnia Łukasz Neska z serwisu eSKY.pl - Nasze zaskoczenie związane z wyjazdami stricte na Olimpiadę jest tym większe, że dotychczas wszelkie wydarzenia sportowe - choćby Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w RPA czy Olimpiada w kanadyjskim Vancouver - faktycznie znacznie zwiększały zainteresowanie wyjazdami do tych miejsc.

Z danych wynika, że zwiększył się głównie ruch na lotniska, które obsługują tanich przewoźników - czyli Londyn Luton i Londyn Stansted. W przypadku tego pierwszego portu więcej przylotów jest z Warszawy - o 17 proc. w stosunku do normalnego okresu, Katowic - 44 proc. i Poznania - 38 proc. Natomiast ilość lotów z Gdańska i Wrocławia pozostała na niezmienionym poziomie. W przypadku Stansted zwiększyła się liczba podróżnych wylatujących z Łodzi (o: 35 proc), Gdańska (24 proc.), Rzeszowa (52 proc.) i Szczecina (46 proc.).

- Czynnikiem, który mógł zachęcić do wyjazdów były ceny biletów. Okazuje się, że kosztują one mniej niż w tym samym okresie przed rokiem. - zaznacza Łukasz Neska. - Średnia cena przelotu w dwie strony, tanimi liniami lotniczymi to 556 zł. Impreza nie jest więc droga, zakładając, że poza samym uczestnictwem w Igrzyskach to właśnie podróż jest największym kosztem - liczba rezerwacji hotelowych wskazuje na to, że w czasie wyjazdu do Anglii w czasie Olimpiady Polacy raczej decydują się na korzystanie z gościny przyjaciół i rodziny.

Tu należy zaznaczyć, że podróż z tego samego polskiego miasta, ale na inne londyńskie lotnisko może się różnić cenowo nawet o kilkaset złotych, mimo że oba loty są obsługiwane przez tanie linie lotnicze. Tak jest chociażby w przypadku podróży z Gdańska - osoby, które zdecydowały się na lot na lotnisko Londyn Luton zapłacą za bilet średnio 744 zł, natomiast te podróżujące na Stansted 439 zł. Odwrotna sytuacja jest chociażby w przypadku podróży zaczynającej się w Katowicach - średnia cena biletu w dwie strony do Luton kosztuje 572 zł, a do Stansted 590 zł. Te różnice cenowe mogą stanowić wyjaśnienie, dlaczego w różnych Polskich miastach popularnością cieszą się inne londyńskie lotniska.

Warto też zwrócić uwagę na to, kiedy były rezerwowane bilety - czyli z jak dużym wyprzedzeniem są planowane takie wyjazdy oraz jak długo planowany jest pobyt w samym Londynie. Rezerwacje zakładane są średnio z wyprzedzeniem 62 dniowym. Natomiast pobyt trwa średnio 8 dni.

Magdalena Fijołek

***

Więcej w serwisie

Hiszpania, Chorwacja, Grecja... Dokąd na wakacje?

36 godzin w... Metropolie Europy na weekend

Polska na weekend. Ciekawe miejsca dla każdego

źródło informacji: INTERIA.PL

Więcej o:
tym,
Polacy,
Londyn,
Ale,
igrzyska olimpijskie,
hotele,
turystyka,
podróże,
loty

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Twój komentarz może być pierwszy

Piszesz jako Gość

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.