Przejd� do g��wnej cz�ci strony

Samoloty

Click here for calendarClick here for calendar

Liczba osób
przelot w obie strony

Opcje dodatkowe

Map 24

Nowość

Poszukaj planu miasta

Zaplanuj podróż na wakacje

Autokary

Nowość


Logowanie do biletu

Gdzie leży środek Europy?

W dwunastu miastach Starego Kontynentu stoi pomnik, który sugeruje, że właśnie tutaj znajduje się środek Europy. Nawet naukowcy kłócą się, gdzie właściwie wyznaczyć ten punkt...

Gelnhausen. W tym niemieckim miasteczku znajduje się (od 2007 roku) środek Europy.
Gelnhausen. W tym niemieckim miasteczku znajduje się (od 2007 roku) środek Europy. /123RF/PICSEL

Raz stwierdzono, że takim zaszczytem może pochwalić się mała miejscowość na Litwie, parę lat temu znaleziono środek kontynentu na Słowacji. Inni zapewniali, że leży on w Niemczech, a jeszcze inni, że na Ukrainie.... Jaki jest tego powód? Granice między Starym Kontynentem a Azją nie są dokładnie wyznaczone. Gdzie zaczyna się Azja, a gdzie kończy Europa? To pytanie pozostaje nadal bez odpowiedzi.

Pierwszym miasteczkiem, które otrzymało tytuł "środka Europy" było małe miasto w Polsce - Suchowola, położone w województwie podlaskim. Przez ponad 200 lat obliczenia kartografa i astronoma Antoniego Sobiekrajskiego uważano za poprawne. A duży kamień, w samym centrum miasta informuje przyjezdnych, że to miejsce cieszy się tak zaszczytnym mianem.

Jednak po dwustu latach, austriaccy geografowie uznali, że coś jest nie tak. Zrobili swoje obliczenia i doszli do wniosku, że geograficzny środek Europy leży na górze Dylen, w niemieckim Tillenberg, blisko granicy z Czechami. W jednym z kamieni wygrawerowano zatem napis, że właśnie tutaj znajduje się centrum Europy.

Zmieniło się to znowu w 1887 roku. Wówczas stwierdzono, że środek Starego Kontynentu leży w ukraińskim Rachiwie. Oczywiście postawiono tam betonowy pomnik z tej okazji.

W końcu, 25 lat temu, naukowcy z francuskiego instytutu ustalili nowy środek Starego Kontynentu - litewskie miasteczko Purnuskes, na północ od Wilna. Dla turystów była to nie lada gratka, a władze postanowiły oczywiście uczcić miasto granitową kolumną. W 1991 roku powstał tam nawet park rozrywki. Została zbudowana piramida, wokół której znajdują się symbole innych europejskich państw. Do dzisiaj są jednak miejscowości, które nie uznają Purnuskes za geograficzne centrum Europy. Do nich należą Kremnicke Bane i Krahule przy mieście Kremnica, w środkowej Słowacji. A także Budejowice w Czechach, gdzie również postawiono pomnik środka Europy.

Wydawałoby się, że łatwiej można by było określić środek Unii Europejskiej, ale przecież i tutaj ciągle zmieniają się granice. Na początku lat 90. ten zaszczyt przypadł francuskiemu Saint-Clement, w 1995 roku powędrował on jednak do belgijskiego Viroinval. Przez rok 1999-2000, po wejściu do Unii Grecji, środek powrócił do Francji i był w Blancafort.

Rozszerzenie Unii Europejskiej o kraje bloku wschodniego w 2004 całkowicie zburzyło badania. Uznano, że centrum Europy jest w niemieckiej miejscowości Kleinmaischeid. Ale i tu cieszono się z tego tylko przez dwa lata. Do UE dołączono Rumunię i Bułgarię, a to oznaczało, że i słynny punkt się przesunął do miasta Gelnhausen w Niemczech. I tam właśnie jest od 2007 roku.

***

Więcej w serwisie

Hiszpania, Chorwacja, Grecja... Dokąd na urlop po sezonie?

36 godzin w... Metropolie Europy na weekend

Polska na weekend. Ciekawe miejsca dla każdego

źródło informacji: PAP life

Więcej o:
pomniki,
ten,
europ,
Litwa,
Polska,
Europa,
Niemcy,
centrum,
środek

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (6)

Dodaj komentarz

~wiesiek -

a na podlaśśiu śledzi gadajom, że środek jeuropy jest w suchowoli,bo tam ten słynny ksionc sie łórodziuł buł

~rad -

Pan redaktor do szkoly nie chodzil przeciez to oczywiste . EUROPA NA WSCHODZIE DO URALU SIEGA W ROSIJ A NA ZACHODZIE DO PORTUGALII , takie trodne co sie z wami porobilo ludziska , przeciez to wiedza podstawowkowa .

~emeryt -

Mnie cale zycie wpajano ze Polska lezy w srodku Europy, a tu jeden maly artykul podwazyl ten fakt.

~ACHIM -

Suchowola jest srodkiem europy i basta